Wydawnictwo Podlaski Młyn – nasza wiedza twoja satysfakcja.

 Naszych książek szukaj na Allegro lub pisz browarna17@gmail.com

„Tykocin – przewodnik historyczny praktyczny” czyli nowy przewodnik po naszym mieście, nie tylko dla turystów. Zgodnie z waszymi sugestiami: w środku jeszcze więcej historii, wyniki najnowszych badań, mapy, wykresy i adresy. Słowem wszystko co o Tykocinie wiedzieć należy i co do zwiedzania potrzebne.

Przewodnik pomoże ci odkryć Tykocin bez konieczności wynajmowania przewodnika.

Dzięki niemu poznasz wiele zakątków, tajemnic i kolorów miasta.

Format B6, 70 stron.

Bestseller 2023.

 

Społeczność Tykocina w okresie międzywojennym”
Od lat naszą misją nieprzerwanie jest popularyzacja przebogatej historii Tykocina.
Z książki dowiecie się wiele o życiu i działalności tykocinian, przeczytacie o ich zaangażowaniu w życie społeczne a także o relacjach między poszczególnymi grupami zamieszkującymi Tykocin.
Jest to pierwsze wydawnictwo z naszej serii „600 lecie Tykocina” w której będziemy drukowali opracowania i źródła dotyczące naszej tykocińskiej historii.
Całkowity dochód ze sprzedaży przeznaczony będzie na kolejne pozycje z tej serii.

Sefer Tiktin, powstała w pierwszych latach po II wojnie światowej w środowisku tykocińskich Żydów mieszkających w Izraelu, skupionych w organizacji „Jocej Tiktin” (Wychodźcy z Tykocina). Została wydana drukiem w w Tel Awiwie w 1959 r. Poza kilkoma rozprawami profesjonalnych historyków ( Izrael Halperin, Mosze Cynowicz), autorami tekstów są imigranci i ich potomkowie, a także ludzie, którzy przeżyli Holokaust w okupowanej przez Niemców Polsce oraz ci, którzy pod okupacją sowiecką znaleźli się w ZSRR lub zostali wcieleni do radzieckiego wojska. Ich pamięć sięga II połowy XIX w. i odnosi się przede wszystkim do życia codziennego, charakteru społeczeństwa, warunków gospodarczych, atmosfery miasta, stosunków międzyludzkich oraz życia religijnego. Wiele miejsca zajmują historie poszczególnych rodzin i ich losów od poł. XIX do czasów powstania książki. Oddzielny rozdział poświęcony został wybitnym postaciom i osobistościom żydowskiego życia. Przytaczane są także rozmaite legendy i anegdoty, przechowane w pamięci od wielu nieraz pokoleń.

Niezwykle ważną częścią „Sefer Tiktin” jest opis zagłady Żydów Tykocina 25 i 26 sierpnia 1941 r. w lesie pod wsią Łopuchowo i losów ludzi, którzy przeżyli wojnę. Zamieszczono 11 relacji Ocalałych z Holokaustu oraz pełną listę ofiar.

Nasza książka zawiera obszerne fragmenty Sefer Tiktin.

Tłumaczenie na język polski Ewa Wroczyńska

 

„Zdobycie Tykocina 1657”

Komiks przedstawiający walki o Tykocin i twierdzę w czasie Potopu szwedzkiego.
Komiks przedstawia różne rodzaje jednostek wojskowych biorących udział w walkach, np. piechotę w typie polsko-węgierskim, husarię, rajtarię, jazdę pancerną czy dragonię. Barwnie przedstawione zostały również postacie historyczne, takie jak Paweł Jan Sapieha, czy Bogusław Radziwiłł.

 

 

 

 

 

Tiktin” to opowieść o tykocińskich Żydach przedstawiona zwięźle i na bardzo szerokim tle. Znajdziecie tu wiele odpowiedzi, nawet na te pytania, których jeszcze nie zadaliście.

Tekst polski i angielski.

 

 

 

 Naszych książek szukaj na Allegro lub pisz browarna17@gmail.com